BengalBengal kedisi

Bugün bildiğimiz haliyle Bengal Kedisinin kökeni ABD'den gelmektedir. Kökenleri, 1960’lı yılların sonlarındaki insanların, doğuştan gelen hastalıkları ve kediler ile insanların karşılaştırılmaları, gen haritalamasına ilişkin çalışmaları sırasında birçok Pars kedisi melezi yetiştiren Dr Willard Centerwall'in çalışmalarına dayanmaktadır. O zamanlar başka bir önemli isim, birçok yıldır egzotik kedilerle çalışan bir hayvanat bahçesi görevlisi olan William (Bill) Engler'dir. 1970 yılında Bill'in Pars isimli kedisinin iki yavrusu oldu. Bu kedileri yetiştirme amacı “güzel ve evcil bir kedi olmaya uygun bir eğilimi bulunan küçük bir egzotik kedi" üretmekti. Bengal kedileri, leopar, ocelots, margays, savana ve bulutlu leopar gibi vahşi egzotik kedilerin birleşiminden türemiş bir kedi cinsidir. Evcilleşme evresi F1, F2, F3 şeklinde ilerlemiştir. F1 ve F2 egzotik kedi statüsünde iken, F3 ise yetiştiricilerin evcil kedi olarak yetiştirdikleri sınıftır. Bu evre sırası, gelişim gösteren ırkın şu anki Bengal kedi ırkının temelini oluşturmaktadır. Kısacası F1 ve F2 egzotik kedi olarak hala üretilmekte, F3, yani Bengal kedileri, evcil kedi statüsünde üremeye devam etmektedir. Bengal kedi ırkı, Asya leopar kedisinin (ALC) kendine güven, sağlık, enerji ve tüy desenin özelliklerini taşıması amacıyla, Asya leopar kedisinin (ALC) hibridlerinden seçici yetiştirme yoluyla geliştirildi. Irkın en belirgin özelliği Asya leopar kedisinden gelen benekleridir. Bengal kedi ırkı 1983 yılında Jean Mill aracılığıyla Uluslararası Kedi Derneği (TICA), günümüzde de Dünya Kedi Federasyonu (WCF) ve Kedi Gönüllüleri Derneği (CFA) tarafından bir cins olarak tanınmıştır.


Vücut tipi

Bengal kedileri orta ile büyük boyutlu, pürüzsüz, oldukça kaslı bir görünüşe sahip kısa tüylü bir kedidir. Başı vücuduna göre küçüktür. Küçük yuvarlak uçlu kulakları ve oldukça büyük oval şeklinde gözleri bulunur. Postu iki desene sahiptir. Bunlar klasik tekir deseninden geliştirilmiş mermer desen ve benekli desendir. Mermer türünde desen yatay şekilde uzanarak mermerimsi bir görüntü verir. Benekli türde belirgin kırmızı bir merkezin çevresindeki noktaların oluşturduğu kısmi bir yuvarlaktan oluşan rozetler bulunabilir. Her iki desende de açık ve belirgin bir renk kontrastı bulunur. Postun dokusu son derece yumuşaktır. Vahşi hayvanların postunu andırır.

İnsan ilişkileri

Bengal kedileri oldukça aktif ve araştırmacı bir kedidir. Bu özellik sahipleri için oldukça talepkar bir durum oluşturur. Tırmanabilmeyi ve yüksekte olmayı sever, dolayısıyla bir ‘kedi ağacı’ ile birlikte birçok kedi oyuncağının sağlanması gerekir. En iyisi evde başka bir kedi veya köpek gibi bir yoldaşının olmasıdır, böylece birlikte oynayabilirler. Sahibi onun ile fazla vakit geçirir ise adeta bir köpek ırkları gibi verdiği komutları öğrenip , uyguladığı görülmüştür.