DevonRexDevon REX

Devon Rex 1960'lı yılların başlarında İngiltere'de bulunan Devon şehrinde, kıvırcık postlu vahşi bir kedi yavrusundan açığa çıkmıştır. Kıvırcık postu nedeniyle Devon Rex ismini alan ırkın yetiştirme deneyleri, önceki on yılda bulunan Cornish Rex kedisinden daha farklı bir gen olduğunu göstermiştir. Günümüzde Devon Rex, ilk yıllarında günümüzde üstesinden gelinmiş bazı aksilikler yaşanan, özverili yetiştirmenin meyvesidir. Devon Rex Birleşik Krallık'ta GCCF ve FIFE tarafından 1967 yılında resmi olarak tanınmıştır ve bir süre sonra da CFA ve TICA tarafından ABD'de tanınmıştır. Artık evrensel ölçüde tanınmaktadır. Türkiye’de yeni yeni tanınmaya başlamıştır.


Vücut tipi

Zarif bacakları üzerinde oldukça sağlam bir vücudu bulunan orta boyutlu bir kedidir. Ayırt edici özelliği, nispeten kaba bir dokusu bulunan ve görünüşü oldukça dağınık olan kısa dalgalı postudur. (Soğuk ortamlar kısa tüyleri için uygun değildir.) Zarif uzuvları bulunan sağlam bir vücuda sahiptir. Alçak konumlu kulaklarıyla ve anlamlı oval gözleriyle başı, peri-benzeri özelliktedir. Bıyıkları varsa, genellikle kıvırcık veya kısa tüyler halinde kırılmış şekildedir.

İnsan ilişkileri

Devon Rex sahibine karşı özverili, oyuncu, nispeten muzip bir kedidir. Sahibi çevresinde olduğunda ve oyunlara katılabildiğinde en mutlu zamanlarını yaşar. Bu özgün ırk son derece sadık, insan seven, köpek ırkları benzeri özellikler taşır. Sıcak iklimler dışında dış mekanlar da barınamazlar. Büyük evlerde iyi davranış gösteren çok insan odaklı bir ırktır. Bu hareketli küçük periler, arkadaşları olmasını sevmeleri nedeniyle aktif bir evde iyi sonuç verir. Ancak sıkıldıklarında yıkıcı olabildikleri için uzun süre yalnız bırakılmamalıdır. Çocuklarla araları çok iyidir ve ailenin diğer evcil hayvanları ile iyi anlaşırlar. Kucakta ve sıcak ortamlarda bulunmayı severler.