MainecoonMaine coon kedisi

Günümüzde tanıdığımız haliyle Maine coon kökenleri kesin olarak belgelendirilememekle birlikte bu kedilerin hakkında tamamı fantastik olan, ancak muhtemelen doğru olmayan mitler bulunmaktadır. Geçmişte gemilerde erzakları yiyen sıçanlar veya fareleri kontrol etmek için kedi bulundurulması normaldi. Bu nedenle bu kedilerin atalarının dünyanın çeşitli yerlerinden gelen ticaret gemileri ile getirilmiş olması daha olasıdır. Geçen sürede bu kedi gelişmiştir ve New England'ın sert kışlarında hayatta kalabilen büyük, kaslı ve kalın postlu kedileri oluşturan, çevresel koşullar nedenli doğal seçilimdir. Maine Coon kedisinin erken ataları ilk olarak 1850'li yıllarda Maine bölgesinde belirtilmiştir, sonuç olarak da ‘Maine” kedileri olarak tanınmışlardır. İlk yetiştiriciler 1960'lı yılların ortaları ve 1970'li yılların başlarında ortaya çıkmıştır. Bu yetiştiriciler günümüzde bildiğimiz haliyle Maine coon kedisini geliştirmiştir. ABD'de sabit şekilde popülerlik kazanmıştır ve 1970'li yıllarda Avrupa ile dünyanın diğer bölgelerine tanıtılmış, giderek en popüler ırklardan biri haline gelmiştir.


Vücut tipi

Kafaları kare biçimindedir ve kafaları vücutlarına göre büyük değildir. Geniş ağızları vardır. Burunları belirgin ve iridir, çene kemikleri çok iyi gelişmiştir. Gözleri geniş ve kulaklara doğru çekiktir. (İran ırkının yüzlerine göre büyük değildir.) Vücutlarının şekli üçgeni andırır, kalın bir yapıdadır ve büyük boyutlardadır. Vücutları ile orantılı olan bacakları kalındır, patileri geniş ve yuvarlaktır. En büyük bedene sahip evcil kedidir. Maine coon kediler yavaş şekilde gelişir ve tam boyutlarına üç ila beş yaşına gelene kadar erişmezler.

İnsan ilişkileri

Sadık, sevgi dolu, ağır başlı bir ev kedisidir. Centilmen devler olarak da anılırlar. Yaşamları boyunca kedi yavrusuna benzer bir mizaçları olur; büyük, rahat ve akıllıdırlar. Yüksek ölçüde insan odaklı kediler olmalarına rağmen, aşırı bağımlı değildirler. Sizi sürekli ilgi için zorlamazlar, ancak sizin olduğunuz bölgede olmayı tercih ederler; yaptığınız aktiviteyi araştırırlar. Maine Coon kedileri tatlı ve nazik doğalarıyla tanınır. Genellikle çocuklarla ve köpeklerle, ayrıca diğer kedilerle iyi anlaşırlar. Bazı diğer ırklar gibi dik yönelimli değildirler, yerdeki nesneleri takip etmeyi tercih ederler. Maine Coon kediler nadiren miyavlar, bunun yerine birçoğu boyutlarına uygun olmayan küçük bir sesle hafifçe cıvıldar veya hırlar. Maine Coon besleyen bireylerin ırkın iri cüssesinden, çift olarak yaşamayı seven bir ırk olduğundan büyük evlere sahip olmalarında fayda var. Yüksek yerlerde, kapalı bahçe gibi alanlardan hoşlanırlar. Ağaç dalları şeklinde iri tırmanma platformları çok hoşlarına gidecektir.