RagdollRagdoll kedisi

Ragdoll ırkı 1960’lı yılların başında California'da yaşayan Amerikalı bir yetiştirici olan Ann Baker tarafından geliştirilmiştir. Orijinal kediler bu hanım ve komşusunun sahip olduğu, birçoğu serbest gezen kediler olan kedilerden yetiştirilmiştir. Bu kedilerden biri Josephine isimli, beyaz uzun tüylü evcil bir kediydi. Yetiştirme programında kullanılan diğer kediler olasılıkla bir Birman kedisi çaprazlaması olan noktasal mühür renkli bir erkek kedi ve düz siyah renkli bir kediydi. Yavrunun mizacını beğenen Baker, uysal mizaçları ve kedilerin biri onları kucaklarına aldığında gevşeme şekli nedeniyle “Ragdoll” adını verdiği bir ırk yetiştirmeye karar verdi. Ragdoll kediler için dışarıya kapalı, o zamanlar bulunan kedi severlerin bir parçası olmayan özel bir kulüp oluşturdu. 1975 yılında diğer yetiştiriciler, özellikle Denny ve Laura Dayton gruptan ayrıldı ve ABD'de ana kedi sever gruplar arasında tanınması için ırkı daha da geliştirdi. Bunu yapmakta başarılı oldular, çalışmaları sayesinde ırk dünya çapında tanındı ve en popüler kedi ırklarından biri haline gelerek sevildi.


Vücut tipi

Ragdoll oldukça uzun vücudu ve güçlü kemikleri ile kedi severler arasında en büyük ırklardan biridir. Postları ipeksi bir doku ile yarı uzunluktadır. Oldukça uzun, çok tüylü bir kuyrukları bulunur. Ragdoll üç post deseninde noktasal renkleri bulunan bir kedidir. En belirgin olanı dört ayağı ve bacaklarının beyaz olduğu iki renkli desendir. Vücudunda biraz beyazlık bulunur ve yüzünde ters bir ‘V’ şeklinde beyaz bir parlaklık bulunur. Noktasal renkleri olan çeşitte beyazlık bulunmaz, normal noktasal renkli bir kedidir. Eldivenli (Mitted) çeşidin ön bacaklarında fırın eldivenine benzeyen bir beyazlık bulunur, arka bacakları ise çizme görüntüsü verecek şekilde daha beyazdır. Çenesinde başlayan ve kedinin vücudunun altına doğru devam eden beyaz bir çizgi bulunur. Ayrıca yüzünde beyaz bir parlaklık olabilir. Ragdoll kedisinin tatlı bir ifade ile yumuşak hatlar ve derin mavi gözler bulunan bir başı bulunur.

İnsan ilişkileri

Ragdoll kedileri insanlara bazı kedilerin türlerine göre daha çok ilgi duyarlar. Kapıda sizi selamlamak, odadan odaya kadar sizi takip etmek, üzerinize atlamak, sizinle yatmak ve genellikle nerede olduğunuzu seçmek için koştuğu bilinmektedir. Çoğu Ragdoll'a çağrıldığında gelmeleri öğretilir. Nazik kedilerdir ve genellikle pençelerini uzatmadan oynarlar. Ragdolllar ev kedisi olmalıdır. Ragdoll'un yarı uzun tüyleri pelüş gibi yumuşak ve ipeksi olup, en iyi şekilde görünmesini sağlamak için minimal bakım gerektirir. Herhangi bir gevşek tüy veya tüy karışıklığı bulmamak için düzenli olarak çelik tarakla taranmalıdırlar. Kalite katmanları esas olarak uzun, yumuşak tüylerden oluşur. Ragdolllar, tıpkı tüm kediler gibi genellikle mevsim değişikliklerinde tüy döker.