RusKedisiRussian Blue

Mavi Rus kedisinin ana kökeni bazı eski kedi ırklarında olabileceği gibi tam olarak bilinmemektedir. 1860'larda Kuzey Avrupa'da daha sonra II. Dünya Savaşı sonrasında İskandinavya ve İngiltere'ye getirilmiş. (Bir rivayete göre bu kedi kraliçe I. Elisabeth tarafından İngiltere'ye bir Rus liman şehri olan Archangelsk'den getirilmiştir.) O zamanlar Archangel kedisi olarak bilinirken, bir İngiliz kedi show'unda "Yabancı Mavi" olarak tanımlanmıştır. Oradan da Amerika'ya gelmiştir.

Amerika'ya değişik kısa tüylü bu mavi kedilerin gitmesi 1880’leri bulmuştur. Bu güzel ve tatlı kedi Kuzey Amerika ve Avrupa'da geniş kitleler tarafından benimsenmiştir. İngiltere'de Rus kedisinin. CFA, TICA, WCF ve FIFE içerisindeki başlıca kedi severler hala sadece orijinal mavi rengi tanımaktadır.


Vücut tipi

Mavi Rus kedisi, küçük boy, ince vücut yapısına sahip, kafalarına oranla büyük üçken kulaklara sahiptir. Kısa tüylü, uzun yüzlü gümüşi mavi renkte bir kedi ırkıdır. Boyun kısmı uzundur. Uzun ince bir kuyruğa sahiptir. Gözleri koyu yeşil ve iridir. Rengi adından gelen ‘Blue’ denilen renkte griye yakın ve grinin tonlarındadır.

İnsan ilişkileri

Kucaklanası, sosyal akıllı bir kedidir. Arkadaş canlısı ve oyuncudurlar. Evin içinde yaşadıklarında mutlu olurlar. Büyük veya küçük aileler dahil her türlü aile durumuna kolaylıkla adapte olurlar ve ev içerisindeki diğer hayvanları kabul etmekte zorluk yaşamazlar. Sessiz bir kedidir, bir kedi grubunda içine kapanır, ama asla agresif değildir. Ailede bir kişiye daha çok odaklanır, her zaman yanındadır ama ısrarcı değildir. Ziyaretçilere karşı oldukça çekingendir. Evde bakılmaları kolaydır ve özel bir talepleri yoktur. Dışarı çıktığınızda tek başlarına mutlu olmaları, ama eve geldiğinizde sizinle oynayarak veya kucağınıza kıvrılarak zaman harcamaktan memnun olmaları nedeniyle modern bir aile için harika bir seçimdir. Rus kedilerinin doğal kendini koruma içgüdüsü düşüktür. En çok güvenli, kapalı bir alanda ev içinde beslenmeye uygundurlar.