SibiryaKedisiSibirya kedisi

Sibirya kedisi, Rusya'da birçok yüzyıldır tanınan çok eski, doğal bir kedi ırkıdır. Kuzey Avrupa'nın sert iklimine dayanabilecek ölçüde iyi donanımlı olması gibi birçok ortak noktası bulunan Norveç Orman Kedisi ile muhtemelen akrabalığı bulunmaktadır. Benzer şekilde çiftliklerde haşere kontrolünde önemli bir rol oynamışlardır ve çok sevilen aile evcil hayvanları olmuşlardır. 1870'lerdeki ilk kedi şovlarında bulunmuşlardır. Neredeyse yüz yıl sonrasına ait, o zamanlardaki Sovyetler Birliği'nde (SSCB) gerçekleştirilen şovlarda sergilenen bir dizi Sibirya kedisi hakkında az sayıda kayıt bulunmaktadır. 1980'li yılların sonlarında bazı kediler başka Avrupa ülkelerine ihraç edilmiştir. FIFE ve TICA tarafından 1996 yılında tamamen tanınmışlardır. Bazı kayıtlarda noktasal renkli türü Neva Masquerade olarak tanınmaktadır.


Vücut tipi

Rusya'da ortaya çıkan bu kediler büyük ve orta büyüklükte olurlar ve güçlüdürler. Kas yapıları gelişmiştir ve kasları belirgindir. Sırtları hafifçe eğimli ve uzundur, düz durduklarında ön bacakları arka bacaklarına göre daha kısa kalır. Patileri büyük ve yuvarlaktır. Kafaları orta büyüklükte üçgen şeklindedir ve yuvarlak hatlara sahiptir. Bu ırkın dişileri daha uzundur. Kulakları dik durur ve orta genişliktedir. Gözleri ve kulakları arasındaki mesafe fazladır. Gözleri büyük ve yuvarlak şekillidir, gözlerinin dış kenarları kulaklara doğru hafifçe çekiktir. Göz rengi tüy rengine göre değişmektedir.

İnsan ilişkileri

Sibirya kedisi, tırmanmayı çok sever. Boyutlarına rağmen, oldukça çeviktirler ve yükseklere zıplamayı severler. Zekidir ve sahiplerine çok bağlıdır. Adını bilir. Problem çözme yeteneğine sahiptir, çağırdığınızda tıpkı köpekler gibi peşinizden gelir. Yabancılara karşı saldırgan değildir. Çevik bir yapısı vardır. Diğer kedilerle, köpeklerle ve çocuklarla iyi anlaşırlar ve aile aktivitelerine katılmayı severler. İnsanların ilgisine ihtiyaç duyarlar ama tanımadıkları kişiler tarafından sevilmeyi ve sarılmayı sevmezler. Bu kedi yalnız bir kedi olarak mutlu olmaz. Hipoalerjenik özellikleri olduğu bilinmektedir.