SiyamSiyam kedisi

Siyam kedisi, Güneydoğu Asya'da günümüzde Tayland olarak bilinen Siyam'da kutsal tapınaklarda beslenen ve buradan tüm dünyaya yayılan kedi ırkı. Tayland dilindeki adı Wichien Maat'tır. Tayland'da tapınaklarda rahiplerle ve sarayda kraliyet ailesi ile yaşamışlardır. İngiltere’ye gelmeleri ilk kez 1884 yılında İngiltere başkonsolosu Edward Blencowe Gould'un kız kardeşine hediye ettiği Pho ve Mia adlı 2 Siyam kedisini hediye göndermesi ile gerçekleşti. Bu ırkın Amerikaya gelmesi de aynı şekilde 1878 yılında Amerikan Bangkonk başkonsolosunun Siam isimli bir kediyi ABD Başkanı Rutherfor B. Hayes'e göndermesiyle gerçekleşmiştir. Bu ırkın değişik renklerini üretmek isteyen yetiştiriciler yapılan çalışmalar sonucunda bazı Siyam kökenli yan ırklar ortaya çıkarmışlardır. Bunlardan bazıları Javanese, Bermese, Balinese'dir.


Vücut tipi

Kafataslarının üst kısmı geniş çene kısmı ise dardır. Üçgenimsi bir yapıya sahiptirler. Kafalarının büyüklüğü orta boydur ve bedenleriyle orantılıdır. Bıyıklarının olduğu bölge çıkıntılı değildir. Erkek Siyam kedilerinin çeneleri daha belirgindir. Ağız kısımları narin bir yapıya sahipti., Uzun ve üçgen yapıdadır. Kulakları geniştir ve uçları sivridir, birbirleri arasında mesafe fazladır. Gözleri mükemmel derin bir mavi renge sahiptir. Bu kedi ırkında şaşılık gözlemlenmiştir. Ama yetiştiriciler tarafından doğru eşleme ile bu neredeyse yok edilmiştir. Modern siyam kedileri atalarına göre daha elma tipi bir yüze sahiptir. Orta boy gövdeye sahip bu kedilerin omuzları ve kalçaları göğüs kafesiyle aynı kalınlıktadır. Arka bacakları ön bacaklarından uzundur. Bacakları ince yapılıdır, oval yapıda küçük patileri vardır. Uzun ve ince kuyruğu ucuna doğru daha da incelir. Tüyleri ince, parlak ve kısadır.İnsan İlişkileri

Hareketli, konuşkan diyebileceğimiz seviyede miyavlar, aile hayatı için uygun bir kedi olsa da ondan oturup sakince vakit geçirmesini beklememeli ve ona mutlak bir oyun alanı imkanı sağlamalısınız. Sessiz ve sakin bir ırk değildir. Avlanma yetisi diğer Shorthair ev ırklarına göre biraz daha yüksektir. Siyam kedileri oldukça dikkatli ve zekidirler. Tüylerinin renklerine karakteristik özelliklerinin değiştiğine inanılır. Mavi lekelinin daha şefkatli, çikolata lekelinin ise daha neşeli ve oyuncu olduğu gözlemlenmiştir. Bu nedenle diğer ırklarda bu renk ve özellikleri dahil etmek için eşleme yapılmıştır.