SphynxSphynx kedisi

Dünyanın çeşitli bölgelerinde zaman zaman tüysüz kediler açığa çıkmıştır. Sphynx tek tüysüz kedi değildir, farklı lokasyonlarda tüysüz kediler belirlenmiştir. 80-90 yıl önce hatta daha fazla bir süre önce bunun belirtileri görülmüştür. Muhtemelen en önemlisi kökenleri Kolomb öncesi döneme dayanan ve 20. yüzyılın başlarında Frances Simposon’ın iyi bilinen kitabında kayıt altına alınan Mexican Hairless kedisidir. Farklı bölgelerde özellikle Don Sphynx (Donskoy) ve Peterbald kedilerinin geliştirildiği Rusya'da farklı örnekler de geliştirilmiştir. Günümüzde bildiğimiz haliyle Sphynx kedisi, Ontario Kanada'da evcil bir kediden tüysüz bir yavrunun doğduğu 1960'lı yıllara dayanmaktadır. Bu kediden daha fazla tüysüz kedi yetiştirme çalışmaları kısmen başarılı olmuştur. Yıllar sonra, Minnesota ve Toronto'da, vücudunda çok az tüy bulunan başka bir ırk olan Devon Rex kedisinin yetiştirilmesinde başka tüysüz kediler de açığa çıkmıştır. Bu kediler ile farklı çiftleşmelerden oluşan yavrular ırkın temelini oluşturmuştur. Irkın örnekleri Avrupa'ya gönderilmiştir ve yetiştirme çalışmalarına hevesle devam edilmiştir.


Vücut tipi

Sphynx orta boyutlu, şaşırtıcı derecede büyük bir kedidir. Kuvvetli kemikleri iyi kas gelişimleri bulunur, ayrıca çok büyük bir öğünü yeni bitirmişler görünümü veren bir göbekleri vardır. Vücutlarının çoğunluğunda tüy bulunmamasına ek olarak, gevşek ciltleri vücut, yüz ve bacaklarında birçok kırışıklık olmasını sağlar. Ayaklarında, burunları, kulakları ve kuyruklarında bir miktar kürk bulunabilir. Ciltlerine dokunulduğunda, şeftali gibi kadifemsi düzgün veya güderi gibi yağsı özel bir his verir ve oldukça sıcaktır. Başlarındaki kırışıklıklar nispeten endişeli bir ifadeleri olmasını sağlar. Başlarında oldukça yüksekte bulunan büyük kulakları, limon şeklinde başlarıyla birlikte özgün bir ifade verir. Yastıklı ayaklar üzerinde yürüyor gibi dururlar ve ayak parmakları beklenenden uzundur. Uzun, kırbaca benzeyen kuyrukları vücutlarını tamamlar.

İnsan ilişkileri

Sphynx iyi huylu, canlı, akıllıdır ve hepsinden önemlisi uysaldırlar. Dokunulduğunda sıcak ve yumuşak olan Sphynx kedisi, sıklıkla yatak örtülerinin altında sahipleriyle birlikte uyur. "Yapışkan (Velcro) kucak kedisi" terimi Sphynx kedisinin sürekli sizin üzerinizde olma isteğini tanımlamak için kullanılmıştır. Sphynx evlerini ziyaret eden her yeni insanı karşılamak ister ve çoğu köpekler ve diğer evcil hayvanlarla iyi anlaşır. Tüysüz olmaları nedeniyle, Sphynx soğuk almasına yatkındır ama genellikle kalorifer üzerinde, güneşli bir pencerede, televizyon üzerinde veya sahipleri ile bir battaniyenin altında olmak üzere sıcak bir yer bulacak kadar akıllıdırlar. Sahipleri çoğu zaman, özel kıyafetler diktirip onları koruma yöntemini tercih ederler. Sphynx yüksek derecede aktiftir ve saatlerce kendini eğlendirir. Çoğu Sphynx kedisi oyuncaklarını yakalayıp getirir. Sphynx sahipleri kedileri yarı insan, yarı maymun ve araştırmacı ve akıllı doğaları nedeniyle yarı kedi olarak tanımlar. Sphynx kedisi sadıktır ve sahiplerine bağlıdır. Düzenli bakım gereklidir. Sphynx kedisinin vücudundan yağları emecek tüyleri bulunmaması nedeniyle, haftalık olarak banyo yaptırılmalıdır veya vücudu ıslak bir bezle silinmelidir. Kulakları ve tırnaklarında da yağ birikir ve düzenli temizlenmeleri gerekir. Sabunsuz veya hafif bir şampuanla banyo yaptırılmaları önerilir. Cildini koruyacak tüy bulunmaması nedeniyle, çizikler ve küçük yaralarla kolaylıkla zarar görebilir, dolayısıyla bunlara dikkat edilmelidir. Yetiştiriciler bu tarz etkenlerden dolayı tırnakları saran koruyucu kullanmaktadır.