iranİran (Persian) kedisi

İran (Persian) kedileri Türkiye, Mısır ve İran’ın bulunduğu bölgede ürediği düşünülmektedir. Avrupa’ya 1600‘lerde İtalyan gezgin Pietro della Valle‘nin (1586-1652) getirdiğine inanılır. İran kedileri uzun süredir saltanatlarının keyfini sürmektedirler ve ilk modern kedi şovunun olduğu Londra Crystal Palace'ta 1871'den beri görünür bir şekilde öne çıkmışlardır. Nitekim o dönem ödül alan kedi ve aynı özelliklere sahip kediler geliştirilmiş, günümüzde yaşayan İran (Persian) ırkı oluşmuştur.


Vücut tipi

Bacaklar kısa, orta boylu bir ırktır. İran kedisi çok iri gözlü, yuvarlak yüz hatlarına ve küçük kulaklara sahiptir. Persianların yüzü, ırkın gelişim evresinde zamanla yandan bakıldığında kısalmış ve düzleşmiş, burun göz hizasında şekillenmiştir. Tüyleri, kısa ve uzun olmak üzere 2 katmandan oluşur ve yoğundur. Irkın günümüzde kuyruk tüyleri uzun, daha yoğun ve kabarıktır. Birçok rengi görülmektedir. Göz renkleri tüy rengine göre standartlaştırılmıştır.


İnsan İlişkileri

Sakin, sessiz, hassas, nazik ve diğer kedi ırklarına göre daha az hareket ederler. Tüyleri uzun olmasına rağmen yazları düzgün taranmış tüyler onun için klima görevi görür. Kışları sıcak alanda uyumayı severler. Yaz kış pencere kenarlarını tercih ettiklerinden biblo kedi olarak da anılırlar.