ScottishfoldScottishfold – Highlandfold (scottish longhair)

İlk ScottishFold Shorthair olan Susie: 1961 yılında Iskoçya'nın Tayside bölgesinde (Dundee'nin kuzeybatısı) çiftçi bir aile tarafından McCrae'nin Coupar Angus kasabasının yakınındaki çiftliklerinde keşfedildi.1963 yılında, Susie’den Snooks adında beyaz dişi bir yavrunun doğumuyla yeni bir ırk oluşmuştur. 1964 yılında kızıl bir tekir ile çiftleşen Snooks, kıvrık kulaklı beyaz erkek dünyaya getirmiştir. Bu yavru 1966 yılında beyaz bir British Shorthair olan Lady May ile çiftleşerek, beş adet kıvrık kulaklı yavru doğmuştur. 1966 yılında Ross ailesi üretim çiftliği Denisla, GCCF (Governing Council of The Cat Fancy)’e kaydoluyor. Bu ırka Lop-eard (sarkık kulaklı) tavşanlardan dolayı vermiş oldukları Lops adı, 1966 yılında Scottish Fold olarak değiştiriliyor.

1971 yıllında GCCF’nin genetik problem sonrasında oluşabilecek kulak rahatsızlığı olabileceği düşüncesiyle ırkın üretimini durdurmuştur. Genetik araştırma amacıyla 3 Scottish Fold, Massachussetts/Newtonville’de bulunan Carnivore Genetik Araştırma Merkezi’nde Ph.D Neill Todd’a gönderilir. Fakat kısa zamanda bu ırka olan ilgisini kaybettiği için, kedilerden birini Pennysylvania’nın güneydoğusunda Scottish Fold ırkı hakkında Cat Fanciers Association Yıllığı’nda bulunan bir makale okuduktan sonra bu ırka ilgi duyan Sally Wolfe Peters adındaki bir üreticiye verdi. Sally Wolfe Peters, 1972 yılında bu yavruyu çiftleştirerek mavi erkek bir Scottish Fold shorthair dünyaya getirdi. Bu birleşme Amerika’daki ScottishFold başlangıcının temsilcisi oldu ve ırkın doğru eşleşme ile genetik problemlerinin ortadan kalkacağını ispatlamış oldu.


Vücut tipi

Kafatasları yuvarlak ve Britishler ile benzerlik taşır. Kulakları doğru eşleşme ile kıvrık ve dik kulaklı olarak 2 tip şeklindedir. Britishlerden, kulak yakınlıkları ve göz burun hizalarındaki ufak değişiklikten dolayı ayırt edilebilirler. Orta boy bir ırktır. Bacaklar kısadır.


İnsan İlişkileri

Sahibine sadık, naif, evine düşkün, hassas, narin görünümlü akıllı, sakin ve bir ırktır. Yumuşak seslidir. Çok konuşkan oldukları söylenemez. Genellikle duygularını bakışları ile anlatmayı sever.

Sahibiyle zaman geçirmeyi sever, ailenin tümüne kendini sevdirir ancak asıl sahibini kendi seçer. Kucak kedisi olabilir ama daha çok sahibinin yanında oturmayı tercih eder. 

Diğer evcil hayvanlarla iyi anlaşırlar ve geçmişte iyi bir fare avcısı olan bu ırk evcilleştikten sonra, atılan oyuncakları geri getirmek favori bir oyuna dönüşmüştür. Oyun oynamayı ve ilgi gösterilmesini sever. Konforu seven sessiz bir kedidir, yalnız kalmayı pek sevmez. Apartman hayatı için çok uygun bir ırktır.


Not:Günümüzde yavruların doğru eşleşme olup olmadığına (annebabasına yani soy bilgisine) çok dikkat edilmelidir.